czujnik dymu i czadu a najem krótkoterminowy

Czujnik dymu i czadu a najem krótkoterminowy – obowiązkowe wyposażenie dla właścicieli apartamentów?

Bezpieczeństwo w wynajmie krótkoterminowym staje się coraz ważniejszym tematem w kontekście rosnących oczekiwań Unii europejskiej i zaostrzających się regulacji prawnych. Właściciele mieszkań, którzy oferują usługi zakwaterowania, powinni zwrócić szczególną uwagę na nowe zalecenia związane z instalacją urządzeń. W artykule opublikowanym na stronie gov.pl, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej przypomina, że Czujnik dymu i czadu niedługo będzie musiał być obowiązkiem.

Czujnik dymu i Czadu ma być obowiązkiem każdego?

23 grudnia 2024 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków, obiektów budowlanych i terenów, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.

Kluczowe zmiany obejmują:

  • Obowiązek instalacji czujek dymu i tlenku węgla:
    • Lokale mieszkalne świadczące usługi hotelarskie muszą być wyposażone w autonomiczne czujki dymu i tlenku węgla do 30 czerwca 2026 r.
    • Lokale mieszkalne z procesem spalania paliwa mają ten obowiązek od 1 stycznia 2030 r.
    • W nowych budynkach i lokalach hotelarskich obowiązek ten obowiązuje od 30 dni po ogłoszeniu rozporządzenia.
  • Oznaczenie ścian oddzielenia przeciwpożarowego:
    • Budynki z pozwoleniem na użytkowanie przed wejściem w życie rozporządzenia muszą oznakować miejsca połączenia ścian oddzielenia przeciwpożarowego do 1 stycznia 2026 r.

Statystyki za 2024 rok podkreślają wagę tych zmian:

  • Ponad 12,3 tys. pożarów sadzy, w których 116 osób zostało rannych, a 5 zginęło.
  • Najwięcej takich zdarzeń odnotowano w styczniu – niemal 3 tys., a najmniej w lipcu – 271.
  • Najczęściej pożary sadzy występowały w województwach wielkopolskim i mazowieckim.
  • Ponad 27,4 tys. pożarów w budynkach mieszkalnych w całym kraju.

Wprowadzenie obowiązkowych czujek dymu i tlenku węgla ma na celu zmniejszenie liczby ofiar pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla, który jest bezwonny i niewidoczny, a jego obecność trudno wykryć bez odpowiednich urządzeń.

Czujnik dymu a Najem krótkoterminowy

Bezpieczeństwo w najmie krótkoterminowym staje się nie tylko standardem, ale i prawnym obowiązkiem. W świetle najnowszych przepisów oraz rekomendacji Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, każdy właściciel nieruchomości pełniącej funkcję zakwaterowania powinien zadbać o instalację czujników dymu i tlenku węgla. To proste urządzenia, które mogą uratować życie, a ich brak może skutkować nie tylko tragedią, ale również odpowiedzialnością prawną.

Jakie czujniki wybrać?

Komenda Wojewódzka PSP zaleca wybór czujników, które spełniają europejskie normy bezpieczeństwa i posiadają certyfikaty zgodności. Najlepiej sprawdzą się modele zintegrowane, które wykrywają zarówno dym, jak i tlenek węgla. Oto kilka wskazówek:

Rodzaj czujnika:

  • Czujniki dymu: Zabezpieczają przed pożarem oraz paleniem tytoniu.
  • Czujniki tlenku węgla: Szczególnie ważne w mieszkaniach z piecykami gazowymi, kominkami lub kotłami na paliwa stałe.

Normy i certyfikaty:
Wybieraj urządzenia zgodne z normami EN 14604 (dla czujników dymu) oraz EN 50291 (dla czujników czadu).

Zasilanie:

  • Modele zasilane bateryjnie są łatwe w instalacji i niezależne od sieci elektrycznej.
  • Czujniki z podłączeniem do sieci wymagają mniej konserwacji, ale ich instalacja może być bardziej skomplikowana.

Montaż:

  • Czujniki dymu montujemy na suficie, z dala od wentylacji.
  • Czujniki tlenku węgla najlepiej instalować na wysokości głowy dorosłej osoby, w pobliżu potencjalnych źródeł emisji.

Czy każdy będzie miał obowiązek zamontowania czujnika dymu i czadu?

Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązek instalacji czujników dymu i tlenku węgla dotyczy głównie budynków, w których występuje spalanie paliw, takich jak piece gazowe, kominki czy kotły węglowe. W przypadku mieszkań w blokach z centralnym ogrzewaniem i płytą indukcyjną, nie ma obowiązku instalacji tych urządzeń. Niemniej jednak, czujnik dymu może być dobrym rozwiązaniem prewencyjnym, szczególnie w kuchni czy korytarzu, w celu wykrycia pożaru, ale nie jest to wymagane prawnie w takim przypadku.

A mieszkania posiadające kuchenki na gaz?

Jeśli w mieszkaniu znajduje się kuchenka gazowa, to w takim przypadku obowiązek instalacji czujnika tlenku węgla może prawdopodobnie wystąpić. Kuchenki gazowe, podobnie jak inne urządzenia spalające paliwa, mogą wytwarzać tlenek węgla, zwłaszcza w przypadku niewłaściwego użytkowania lub awarii. Choć same przepisy nie wymagają jeszcze montażu czujnika tlenku węgla w każdym mieszkaniu z kuchenką gazową, instalacja takiego czujnika jest zdecydowanie zalecana ze względów bezpieczeństwa. Czujnik dymu również warto zamontować, by zwiększyć ochronę przed pożarem, szczególnie w kuchni, gdzie ryzyko jest większe.

Czujnik dymu – Straszak na palących gości

Instalacja czujników dymu w apartamentach objętych zakazem palenia, pełni podwójną funkcję. Po pierwsze, działa prewencyjnie, zniechęcając osoby do łamania zakazu palenia w obawie przed uruchomieniem alarmu. Po drugie, w przypadku naruszenia, czujnik dostarcza dowodu na złamanie regulaminu, co ułatwia egzekwowanie kar. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo pożarowe obiektu oraz utrzymuje się porządek zgodny z obowiązującymi zasadami pobytu gości.

Podsumowanie – Czujnik dymu i czadu

Podsumowując, nowe przepisy dotyczące obowiązkowej instalacji czujników dymu i tlenku węgla dotyczą głównie budynków z urządzeniami spalającymi paliwa, co oznacza, że dla większości właścicieli mieszkań, zwłaszcza tych z centralnym ogrzewaniem i płytą indukcyjną, przepisy te nie mają bezpośredniego zastosowania. Niemniej jednak, warto rozważyć montaż czujnika dymu, aby zabezpieczyć się przed paleniem w obiekcie oraz pożarem. To niewielka inwestycja, która może uratować życie, zapewniając dodatkową ochronę i spokój w przypadku nieoczekiwanych sytuacji. Dbając o bezpieczeństwo, zawsze warto wyjść przed szereg, nawet jeśli przepisy nas nie zobowiązują.

Możemy się spodziewać, że w przyszłości Sanepid doda do swojej listy kontrolnej sprawdzanie czujników dymu i czadu w apartamentach.

Źródło: GOV

Dołącz do naszej społeczności !

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top